Výstavy

Na výstavy je laiky nahlíženo většinou jako na snobskou záležitost, kde dámy ve večerních šatech předvádí načesané pudlíky. :)
Skutečnost je samozřejmě úplně jiná. Výstavy slouží především k setkání lidí, kteří chovají stejné plemeno. Vyměňují si poznatky, informace a novinky, sledují, jakým směrem se chov plemene ubírá atd. Pro pejsky jsou výstavy rovněž důležité a to nejen kvůli uchovnění. Je to pro chovatele forma prezentace chovných jedinců. Výstavní tituly jsou samozřejmě důležité, ale neměl by na ně brán až takový zřetel. Rozhodujícími kritérii při výběru krycího pejska nebo třeba nového štěňátka je rodokmen, zdraví, povaha (pokud je to možné zjistit), vzhled, a až pak někde výstavní ocenění.

Svého pejska můžete v ČR přihlásit na výstavy mezinárodní, národní, klubové, speciální nebo oblastní. Podle typu výstavy se pak zadávají tituly. Jestli vás tato problematika zajímá, mrkněte sem. Výstavy klubové a speciální zajišťuje pro parsony Klub chovatelů terierů.

Na výstavu je parsona potřeba připravit. Ve výstavním kruhu se pejsek musí nechat osahat, vyzkoušet hrudník, prohlédnout zuby, pejskové si musí nechat sáhnout na varlátka, je to hodně věcí, které se jim nemusí líbit. Proto je dobré, začít pejska na výstavy připravovat už od štěňátka. Simulovat si výstavu doma, ale také třeba na cvičáku, aby se pejsek nebál vyšetřit cizím člověkem. Parsonové jsou často posuzováni na stolcích, připravte ho i na tuto alternativu. Zkoušejte spolu chůzi na výstavním vodítku, trénujte výstavní postoj. Výstava musí být pejskovi příjemná, pak je to ve výstavním kruhu radost ke koukání. Ne každého pejska ovšem vystavování baví. :)