Dogfrisbie

Dogfrisbee je poměrně hodně mladý sport. Vznikl asi v sedmdesátých letech dvacátého století v Americe. Odtud se pomalu a jistě rozšířil po celém světě a našel si své příznivce i u nás.

Velice jednoduše řečeno je dogfrisbee sport, kde člověk háže psovi lítací talíř, který pes chytá. Když chcete svého pejska pořádně vylítat, vezměte vhodný talíř a najděte si velkou louku, kde se společně vyřádíte. Pokud ovšem chcete startovat i na poli závodním, chce to víc. Soutěží se v různých dysciplínách, od freestylu, který je divácky velmi atraktivní až po Dog Dartbee®, které je založeno spíš na dovednostech psovoda. Přesná pravidla najdete na stránkách Discdog Clubu ČR, který byl založen v roce 2006.

Jestliže máte dospělého a zdravého pejska a vy jste alespoň trochu šikovní, je alfou omegou dogfrisbee talíř. Mohlo by se zdát, že házet psovi můžete jakýkoliv, ale je to velký omyl. Určitě vám jde o psovo zdraví, proto mu nikdy nehažte talíře, které jsou z tvrdé umělé hmoty a štěpí se na malé ostré kousky. Je to většina levných talířů prodávaných např. v hračkářství. Z bezpečnostního hlediska jsou vhodné talíře látkové nebo latexové.
Látkové talíře jsou lehké, ale nemají dlouhou trvanlivost, jejich cena však není moc vysoká. Nemají ani moc dobré letové vlastnosti. Oproti tomu latexové talíře jsou prakticky nezničitelné, vydrží opravdu hodně. Nevýhodou je vysoká hmotnost a špatné letové vlastnosti. Jsou však vhodné třeba na motivaci pejska, protože se s nimi můžete přetahovat do bezvědomí. :)

Pokud se však chcete dogfrisbee věnovat opravdu naplno, bez kvalitního závodního talíře se neobejdete. Zatím co před třemi lety byl problém něco takového sehnat a pro talíře se jezdilo třeba do Německa nebo se vozily z Ameriky, dnes už máme i internetový obchod, kde si můžete dle libosti vybrat.
Teď už rovněž nemusíte studovat techniky házení z videa na internetu, ale pořádají se frisbeečkové semináře. Ikdyž hledáni inspirace na internetu není od věci. Třeba tady jsou různé házecí techniky.

Parsoni se svojí velikostí, rychlostí a mrštností a hlavně svým nadšením pro pohyb všeho druhu, jsou pro dogfrisbee přímo stvoření. Vzhledem k tomu, že jsou to až na výjimky rození aportéři, nedělá jim nošení talíře žádné problémy. Trénovat frisbíčko můžete až s odrostlejším pejskem, rozhodně není vhodné pro malá štěňátka. Co se týče různých skoků a kousků, tam je vhodné počkat, až pejsek překročí hranici minimálně jednoho roku věku.
Trénujte vždy jen tak 15-20 minut denně, frisbee je činnost pro psa poměrně hodně fyzicky náročná. Používejte kvalitní talíře, které pejskovi neublíží. Vždy si vybírejte pro trénik místo s vhodným neklouzavým povrchem, nejlepší je samozřejmě tráva. Pokud má váš pejsek silnější vlastnické pudy, sledujte si pro jistotu okolí, jestli se neblíží jiný pes, ať nedochází zbytečně k potyčkám o oblíbenou hračku. :)