Zdravotní stránka plemene

Koupě nebo obecně pořízení pejska, to nejsou jen procházky, sportování, mazlení a blbnutí. :) To je také dobré krmení, péče o srst, zuby, drápky a celkově starost o jeho zdraví.
Přestože patří Parson Russell mezi relativně zdravá plemena, je potřeba vědět, že se i u tohoto plemene mohou vyskytnout různá dědičná onemocnění. Mezi ty nejčastější patří luxace patel, oční choroby a dědičná hluchota.
V posledních letech se mezi PRT i JRT začali objevovat i psi s dědičnou ataxií. Jde o anomálii chůze (pes se motá, padá, má oslabené reflexy), která je způsobena poruchou různých částí nervové soustavy. První příznaky lze objevit již ve věku 3-6 měsíců. Ataxii lze odhalit pouze pitvou mrtvého psa. Že takový jedinec nepatří do chovu je věc, o které není třeba diskutovat.
Chcete-li vědět víc, problematika je popsána na stránkách chovatelské stanice Fox Meadow´s.

Luxace patel
Luxace pately nebo také vykloubení čéšky je velmi časté onemocnění u trpasličích a malých plemen s kohoutkovou výškou do 35 cm. Samotné vyšetření provádí specialista pohmatem, není potřeba psa uspávat. Seznam posuzovatelů luxace pately najdete zde.

member

Oční choroby
Dědičných očních chorob je celá řada. Teriérů se týká především PRA, luxace čočky a Cataracta lentis. V současné době se chovatelé PRT v ČR snaží o změny zařazování do chovu a jednou z těchto změn je i vyšetření PRA (progresivní retinální atrofie). Jde o pozvolnou degenraci sítnice, která se projevuje pozvolnou ztrátou zraku, nejdříve za šera a později i ve dne. Léčba neexistuje, nemoc končí slepotou, prevence spočívá v selekci. Oftamologické odborníky najdete zde.

member

member

Dědičná hluchota
Zatímco bystrý pozorovatel pozná úplně hluchého psa, jednostranně hluchého psa odhalí pouze BAER test. Vyšetření provádí v současné době dvě pracoviště v ČR, LABVET v Praze a klinika Jaggy v Brně. Při vyšetření je potřeba pejska uspat.
V roce 2006 vyšel v časopise Pes přítel člověka (čísla 10 a 11) dvoudílný seriál právě na téma dědičná hluchota psů. Pro ty, kdo jej neměli příležitost číst, použijte odkazů níže.

member

member