Dogtrekking

Dogtrekking je extrémě náročný vytrvalostní kynologický sport, při kterém jsou překonávány mimořádné vzdálenosti v určitém časovém limitu. Dogtrekkingové pochody jsou většnou pořádány na 100 km a více, minimálně však 80km. Po celou dobu pochodu je psovod se svým psem spojen postrojem nebo vodítkem, v žádném případě nesmí jít pes na volno. Závodníci jsou odkázáni sami na sebe a před startem podepisují prohlášení, že vstupují do podniku na vlastní nebezpečí. Dogtrekking je kynologickým sportem, který vede k rozvíjení fyzických i mentálních sil, rozvíjí souhru a vzájemné pochopení psa a člověka.
Pro začátečníky nebo méně zdatné máme dobrou zprávu. Čím dál častěji jsou v rámci dogtrekkingů pořádané i takzvané midi dogtrekkingy, což jsou pochody jednodenní na kratší vzdálenosti, většinou kolem 40km. Není to už ten správný adrenalin, ale pro ty, kdo to chtějí zkusit, určitě zajímavá věc. :)

Historie dogtrekkingu je velmi krátká, protože to je jeden z nejmladších kynologických sportů. Prvním organizovaným pochodem byl v roce 2000 Osamělý vlk ve Žďárských vrších. To ovšem neznamená, že si u nás nenašel své příznivce a obdivovatele. V dnešní době startovní listiny čítají desítky nadšených závodníků a zastoupení psích plemen je opravdu velice pestré. Vedle klasických severských tahounů můžeme na trase vidět třeba i krysaříka nebo berňáka, tak proč ne russella, že? A věřte, že i russellové dogtrekkingy chodí.

Dogtrekking, pokud to shrneme pouze na plemeno PRT, nevyžaduje žádný speciální výcvik. Nemůžeme čekat, že nás osmikilový pejsek bude na pochodu tahat, ale rozhodně nepodceňujte trénink!!! Pořiďte svému pejskovi dobře polstrovaný postroj, protože pes ho bude mít na sobě minimálně 48 hodin, tak ať ho to nikde netlačí. Vzhledem k tomu, že pochody se chodí s povinnou výbavou, je dobré pořídit si textilní misku. Je to výborná věc na cesty všeobecně, protože je lehoučká a nezabere žádné místo, prostě ji strčíte do kapsy a šlape se dál.

Jestliže chcete vědět o tomto úžasném sportu víc, podívejte se na stránky věnované dogtrekkingu. Kromě termínového kalendáře tady najdete rady a tipy účastníků, zajímavé odkazy a další. Někdy v letech 2005 a 2006 vycházel v časopisu Svět psů výborný seriál o dogtrekkingu, kde "otec" dogtreku, Jaroslav Monte Kvasnica, rozebíral přípravu, tréninky, vybavení a vše ostaní kolem tohoto sportu. V současné době je dogtrekkingu věnovaná kapitola v časopisu Psí sporty.